МВР дава съвети как да се пътува по време на празници при зимни условия
От «Пътна полиция» - ГД «Национална полиция» отправят следните съвети за пътна безопасност при зимни условия и за предотвратяване на пътнотранспортни произшествия по време на Коледните и Новогодишни празници
За да не попаднете в рискови за пътни злополуки ситуации, в интерес на вашата и сигурността на близки ви, препоръчваме спазването на следните препоръки:
- Изберете подходящо време за придвижване на дълги разстояния, за да избегнете върховото натоварване на пътищата /в последния работен ден и на следващия ден, както и в последния почивен ден/. По-добре е да пътувате през светлата част от денонощието. Преди да планирате пътуването, се осведомете непременно за прогнозата за времето, пътната обстановка и очаквани усложнения.
- Преди да потеглите, прегледайте основно изправността на спирачната система, светлините, чистачките, устройствата за измиване на предното стъкло, отоплението на купето, подгряващото устройство на задното стъкло. Заредете резервоара на устройството за измиване на предното стъкло с незамръзваща течност. Осигурете си резервни крушки за евентуална подмяна.
- За целия зимен сезон автомобилът би следвало да е със зимни гуми, които осигуряват най-добро сцепление при различни влошени метеорологични условия. Не потегляйте с летни или износени гуми. Носете в багажника вериги за сняг. Заредете с повече гориво, тъй като може да се наложи дълго и бавно пътуване в колона.
- Зад волана по дългия маршрут трябва да е възможно най-опитният водач от семейството /компанията/.
- Не определяйте и не договаряйте предварително точен час на пристигане, защото евентуалното закъснение ще ви притесни и може да ви подтикне към рисково управление с превишена скорост и неправилни изпреварвания.
- Преди пътуване с автомобила предварително определете надежден водач от компанията, който ще шофира и със сигурност ще остане трезвен през цялото време, до завръщането.
- След употреба на алкохол, като собственик на автомобила, не допускайте опасния компромис да предоставите управлението на автомобила на неправоспособен или на пийнал водач. Ако смятате, че това може да ви се случи, по-добре предварително дайте ключовете на човек, който не би допуснал това нарушение.
- При движение в колона не правете излишни опити за изпреварване, тъй като те няма да ви осигурят съществено придвижване напред. Далеч по-безопасно е да поддържате скоростта на колоната, движейки се на подходяща по-голяма дистанция, която не притеснява шофьора пред вас.
- При движение по-дълго време зад бавни товарни автомобили и при интензивно насрещно движение, не губете търпение и не изпреварвайте рисково, докато не възникне благоприятна ситуация за маневрата, с добра видимост напред.
- При шофиране по заснежена и заледена настилка управлявайте плавно, без рязко форсиране и отнемане на газта, намалявайте скоростта с помощта на двигателя при включена предавка, почти без да използвате спирачките. Крайно опасно е рязкото натискане на спирачките, което може да доведе до загубване на контрол и плъзгане на автомобила.
- При интензивно градско движение и колони, за да не предизвикате задръстване, дори да има зелен сигнал на светофара, не навлизайте в кръстовището, ако още не е освободено. Ако попаднете в задръстване, запазете спокойствие и бъдете търпеливи. Прояви на нервност, агресия,, опити за рискови маневри няма да ускорят колоната, а само ще усложнят ситуацията.
- Ако сте в неподвижна колона в тунел, незабавно загасете двигателя, затворете плътно прозорците и останете в автомобила. Спазвайте точно указанията на контролните органи.
- При образуване на колона на автомагистрала аварийната лента трябва да е свободна, за да има достъп за линейки, автомобили на полицията, “Гражданска защита” и снегопочистващи машини. Ако застигнете колона автомобили, наредете се и изчакайте. При опит да я изпреварите ще затворите лентата за насрещно движение, от което следва задръстване.
- Ако пътувате и шофьорът превишава скоростта и изпреварва рисково, не се притеснявайте да му направите забележка и коригирате поведението му, защото при евентуална злополука потърпевши ще са и пътниците.
- При движение по тъмно намалявайте скоростта при превключване от дълги на къси светлини, за да имате възможност да спрете в зоната на видимостта пред вас. Така ще се предпазите от блъскане на неправилно движещ се пешеходец с тъмни дрехи, когото ще забележите късно, на броени метри пред автомобила.
- Ако забележите пешеходец в нетрезво състояние на платното, в риск да бъде блъснат от автомобил, спрете и го изведете извън платното. Сигнализирайте на полицията на тел. 112.
- Не превишавайте скоростта, не забравяйте, че в населените места се движат много забързани и разсеяни пешеходци, някои от тях под въздействието на алкохол, както и деца. Те могат внезапно да се появят пред автомобила. Най-уязвими са възрастните пешеходци, пресичащи платното внезапно и неправилно.
- В населено място и близо до него бъдете предпазливи, тъй като се движат пешеходци в тъмни дрехи, несигнализирани велосипеди, каруци и други превозни средства.
- В интерес на безопасността е по-добре пешеходците от всички възрасти да ползват по тъмно светлоотразителна жилетка - както извън населени места, така и в тях, за да бъдат видими отдалече за водачите на приближаващите на фарове автомобили.
- Не сядайте зад волана, ако не са изминали поне 8 часа от времето на употреба на алкохол, както и непосредствено след обилно нахранване.
- Поставяйте непременно предпазните колани преди всяко пътуване и настоявайте всички Ваши спътници в автомобила да сторят това.
- Ако превозвате деца, законът задължава да използвате обезопасителни системи /столчета, седалки/. Не забравяйте, че преобладаваща част от загиналите и ранени при катастрофи деца и юноши са децата-пътници в автомобилите. Преобладаващата част от пострадалите при злополуки деца не са били осигурени с обезопасителни системи!
- Отложете пътуването, ако условията за движение са усложнени, ако нямате достатъчен опит при шофиране при зимни условия и ако автомобилът ви не е подготвен и напълно оборудван. Не се поддавайте на настояванията на вашите близки и приятели да потеглите, за да не изпуснете гостуването и трапезата.
Припомняме статистиката през периода на Коледните и Новогодишните празници от 22 декември 2011 до 1 януари 2012 г.: в страната са регистрирани 144 тежки пътнотранспортни произшествия /с пострадали/ , при които са загинали 13 и са ранени 174 души. Най много са пострадалите през дните преди Коледа - 22 и 23 декември 2011 г., когато са настъпили 64 тежки ПТП, загинали са 5 и са ранени 68 души.
Най-рисков е празничният период за пешеходците - от общо 13 загинали 6 са пешеходци /46%/. Загиналите пешеходци са основно възрастни хора.
Всички злополуките с пешеходци са настъпили във вечерните часове, по тъмно /в часовете от 18 до 22 часа/, основно в населени места. Двама от загиналите пешеходци са били блъснати от леки автомобили, 3 - от товарни и 1 - от неизвестен автомобил, напуснал мястото на ПТП.
Седем от загиналите през периода са при произшествия с леки автомобили: 2-ма загинали - при ПТП по вина на неправиспособни водачи /преобръщане на десен завой, преобръщане поради несъобразена скорост на мокра настилка/. Останалите тежки пътни инциденти се дължат на несъобразена скорост и навлизане в лентата за насрещно движение; несъобразена скорост и блъскане в автобус; несъобразена скорост и блъскане в стълб - при което са загинали двама души.